Od 12 lat Głos Nauczycielski i Ministerstwo Edukacji Narodowej wybierają najlepszego nauczyciela w Polsce w konkursie Nauczyciel Roku. Co roku jury wybiera spośród nadesłanych zgłoszeń trzynastkę finalistów, wśród których są nauczyciele nominowani (10), wyróżnieni (2) i Nauczyciel Roku. Celem konkursu jest odkrycie świetnych nauczycieli, który swą pracę uważają za pasję, są ludźmi nietuzinkowymi i aktywnymi w środowisku.
Co roku do redakcji Głosu Nauczycielskiego na konkurs Nauczyciel Roku wpływa około 100 wniosków. Kapituła konkursowa musi wybrać 13 finalistów. Jest to bardzo trudne zadanie, gdyż zgłaszani nauczyciele działają na różnych polach i na różnych etapach edukacyjnych, często są społecznikami, angażują młodzież w wiele działań związanych z wolontariatem, współpracą międzynarodową.
-
Wszyscy nominowani to osoby nieprzeciętne - powiedział przewodniczący Jury Konkursu, prof. Stefan M. Kwiatkowski. -
Często w jury dziwimy się, jak wiele jedna osoba może osiągnąć. Nieraz w warunkach, nazwijmy to, mało sprzyjających. W tym roku wśród nominowanych nauczycieli po raz pierwszy znalazła się nauczycielka z naszego województwa. Pani Jolanta Okuniewska na co dzień pracuje jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w klasach I-III w Szkole Podstawowej nr 13 im. KEN w Olsztynie. Jest wychowawczynią klasy III c.
Nauczycielka w pracy z uczniami w młodszym wieku szkolnym wykorzystuje nowoczesne technologie. Napisała poradnik pt. „Technologie są dla dzieci. Poradnik dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej”. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i europejskich. Projekty eTwinning, które realizuje z uczniami, zdobywają Krajowe oraz Europejskie Odznaki Jakości, a swoją wiedzą dzieli się z innymi nauczycielami jako ambasador tego międzynarodowego programu. Prowadzi też internetową stronę klasy www.sp13klasa3c.jimdo.com, blog dla nauczycieli pracujących z tabletami w klasie szkolnej (www.tableciaki.blogspot.com) , zaraża tą pasją innych nauczycieli. Publikuje na blogu www.superbelfrzy.edu.pl w Edunews i Głosie Nauczycielskim. Współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej w pilotażu rządowego programu „Cyfrowa szkoła”. Jej szczególnym osiągnięciem jest włączenie nowoczesnych technologii do pracy z dzieckiem przewlekle chorym. Do zajęć wykorzystywała blog oraz komunikator Skype. Dzięki temu dzieci miały kontakt z chorą koleżanką.
Jolanta Okuniewska zdobywała nagrody prezydenta miasta, Kuratora i Ministra Edukacji Narodowej. Za swoje osiągnięcia otrzymała również Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Dzięki nominacji nauczycielki w konkursie Nauczyciel Roku 2013 Szkoła Podstawowa nr 13 im. KEN otrzymała tytuł „Szkoła na medal”. Uroczysta gala konkursu odbyła się 14 października 2013 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.
Minister edukacji Krystyna Szumilas powiedziała do nominowanych nauczycieli:
-
Z pełnym uznaniem zwracam się do wszystkich dzisiejszych laureatów, którzy zostali finalistami tegorocznego konkursu. To wyróżnienie jest potwierdzeniem autorytetu i uznania, jakim cieszycie się państwo wśród dzieci, młodzieży, ich rodziców, władz lokalnych i oświatowych. Minister przypomniała, że konkurs promuje ludzi z pasją, oddanych swej pracy i uczniom, mądrze uczących i wychowujących przyszłe pokolenia.
W gali nauczycielce z Olsztyna towarzyszył dyrektor szkoły, Leszek Kirzenkowski. Uroczystość miała podniosły charakter. Tradycyjnie wystąpili wszyscy Nauczyciele Roku z lat ubiegłych i wręczyli prezenty Nauczycielowi Roku 2013 - Marcinowi Zarodowi z Tarnowa.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie Głosu Nauczycielskiego http://www.glos.pl/nauczycielroku
Z D J Ę C I A