Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
16:48 25 listopada 2024 Imieniny: Erazma, Katarzyny
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
ATK | 2013-05-09 11:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Jonosondą zbadają jonosferę

Olsztyn24
Uczestnicy konferencji w Olsztyńskim Planetarium (fot. ATK - wszystkie) | Więcej zdjęć »

W Olsztyńskim Planetarium odbyła się wczoraj (8.05) konferencja na temat „Jonosonda - pierwszy projekt badawczo-naukowy w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk buduje dla OPNT urządzenie badawcze”. Konferencja była zorganizowana w związku z podpisaniem umowy gminy Olsztyn z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim na ten projekt.

Jonosonda to specyficzny rodzaj radaru przeznaczonego do badania jonosfery, górnych warstw atmosfery ziemskiej. Zasada pracy urządzenia opiera się na cyklicznym wysyłaniu krótkich impulsów radiowych o zmiennej częstotliwości i synchronicznym odbiorze sygnału odbitego od warstw jonosfery. Zarejestrowane dane pozwolą na prowadzenie serwisu pogody kosmicznej. Badania będą służyć firmom radiokomunikacyjnym, geodezyjnym, teleinformatycznym i informatycznym, zajmujących się radiopropagacją satelitarną oraz precyzyjnym pozycjonowaniem w czasie rzeczywistym obiektów ruchomych. Jak stwierdzono w czasie spotkania, w każdej sytuacji jest potrzeba informowanie o stanie jonosfery, bo to pomoże uniknąć wiele problemów i zakłóceń płynących z kosmosu.

Jonosonda to jedno z najstarszych rodzajów urządzenia do badania jonosfery. Jednak nie ma ich zbyt wiele na europejskim kontynencie. Raptem kilka, a w Polsce w Warszawie na ul. Bartyckiej i drugi w polskiej bazie na Spitsbergenie. W tym roku pojawią się trzy nowe, skonstruowane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN - dla konsorcjum Polfar, które planuje zamontowanie stacji w Łazach pod Krakowem, w Borówcu koło Poznania i w Bałdach pod Olsztynem.

Antena nadawczo-odbiorcza stanie już w grudniu na terenie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Koszt wykonania tego urządzenia to 272 tys. złotych. Prof. dr hab. Marek Banaszkiewicz zapewnia, że badanie kosmosu się opłaci, a Centrum Badań Kosmicznych PAN i tak robi jonosondę za niewygórowaną cenę, jako jedna z dwóch placówek w świecie. Drugim ośrodkiem budowy jonosond jest Centrum Kosmiczne w Massachusetts (USA), gdzie podobne urządzenie kosztuje ponad 1 mln złotych.
R E K L A M A
- Dlaczego kosmos jest cool? Otóż ta działka jak żadna inna potrafi na siebie zarabiać i to z niemałymi sukcesami. Jest przyszłościowa - zapewnia profesor Banaszkiewicz. - To ponad 40 miejsc pracy w świecie i dochód na jednego pracownika około 200 tys. euro , średnio. W Polsce w tym sektorze może znaleźć zatrudnienie około 2-3 tys. osób z podobnie wysoko lokowanymi dochodami. A Olsztyn ma ogromny i ukryty potencjał w badaniach kosmicznych.

W olsztyńskim centrum badawczym będą też mogły próbować sił młode firmy badawcze wraz z początkującymi, olsztyńskimi astrofizykami i badaczami kosmosu. Wszystko brzmi, jak na razie obiecująco, ale... schodząc z kosmosu na ziemię doskwierają nam bardzo ziemskie sprawy. Zwykły olsztynianin powie, że co go obchodzi pogoda kosmiczna, jak naukowcy nie są w stanie przewidzieć tej zwyczajnej. Z kolei prof. dr hab. Hanna Rothkaehl uważa, że nadal mamy bardzo wiele do zrobienia w badaniach kosmicznych. Czy zatem sprawdzi się możliwość badań kosmicznych jonosfery przekonamy się w grudniu, kiedy jonosonda zostanie uruchomiona.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.