Wojewoda Marian Podziewski wcielił się dziś (11.02) w rolę nauczyciela. Przez kilkanaście minut instruował uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej nr 101 w Olsztynie o zasadach funkcjonowania telefonu alarmowego 112 i Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.
Okazją do wizyty wojewody i podległych mu pracowników Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w szkole był obchodzony dzisiaj Europejski Dzień Numeru 112. Święto to ustanowiły w 2009 roku władze Unii Europejskiej. Podstawowym celem święta jest promowanie tego ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego, bo jak pokazują badania, zna go tylko 1/4 Europejczyków.
- Szkoła Podstawowa nr 101 wyróżnia się w promowaniu bezpiecznych zachowań, dlatego jest to dobre miejsce, by świętować w niej Europejski Dzień Numeru 112 - powiedział nam wojewoda Marian Podziewski, rozpoczynając spotkanie z uczniami.
- Będziemy mówili nie tylko o numerze 112, ale o bezpieczeństwie w ogóle, o służbach ratowniczych i ich metodach. Uczniowie będą mogli zapoznać się z systemem ratownictwa, a także uczestniczyć w grach i zabawach z ratownictwem w roli głównej. Niemniej jednak, numer 112 będzie dziś występował w roli głównej.Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 został stworzony w 1991 roku. Od 2008 roku 112 jest jedynym numerem alarmowym, który może być używany z dowolnego telefonu stacjonarnego, automatu telefonicznego lub komórkowego, by dotrzeć do służb ratowniczych (pogotowia, strażaków i policji) w dowolnym kraju Unii Europejskiej bezpłatnie.
Na Warmii i Mazurach numer działa bez problemu na terenie 9. powiatów, obejmujących około 60% powierzchni województwa zamieszkałej przez około 950 tys. osób. Niewykluczone, że w tym roku do systemu włączone zostaną pozostałe powiaty. Wszystko zależy od tego, czy uda się położyć sieci światłowodowe między Olsztynem a siedzibami powiatów, które do wojewódzkiej sieci powiadamiania ratunkowego nie zostały jeszcze włączone.
Połączenia z numerem 112 docierają do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie, gdzie zorganizowano 6 stanowisk operatorskich, obsługiwanych przez blisko 30 operatorów. Niebawem liczba operatorów ma się zwiększyć o 10. To oni decydują, do której służby przekazać przyjęte na nr 112 zgłoszenie. Jak podkreśla wojewoda, takie rozwiązanie doskonale się sprawdza, tym bardziej, że nadal funkcjonują (i funkcjonować będą) numery alarmowe 999 (pogotowie ratunkowe), 998 (straż pożarna) i 997 (policja), pod które można telefonować z sygnałami alarmowymi skierowanymi właśnie do tych służb.
Z D J Ę C I A
F I L M Y