Rekordowa liczba amazonek przyjechała do Olsztyna, by wziąć udział w Spartakiadzie Amazonek o Puchar Prezydenta Olsztyna „Dąż do sprawności”. Spartakiadę po raz ósmy zorganizowało Olsztyńskie Towarzystwo „Amazonki”, a areną sportowych zmagań, jak zwykle, był Stadion Leśny w Olsztynie.
- W spartakiadzie bierze udział aż 18 zespołów - mówi Marianna Kunikowska, prezes Olsztyńskiego Towarzystwa „Amazonki”.
- Większość z nich złożona jest z członkiń klubów amazonek z naszego województwa, ale gościmy też koleżanki z Warszawy, Torunia, Włocławka, Białegostoku i Kielc. Łącznie nasze zaproszenie przyjęło ponad 100 pań po amputacji piersi.Zawody rozpoczęły się dzisiaj (5.08) już o 10. rano. Trzyosobowe zespoły amazonek rywalizowały m.in. w biegu sztafetowym po kopercie, na torze przeszkód, w unihokeju, w rzucie lotką do celu i w kilku konkurencjach z piłką w roli głównej. Po podsumowaniu wyników wszystkich konkurencji okazało się, że najsprawniejsze były amazonki z Torunia, zdobywając we wszystkich konkurencjach 153 punkty. Dwa punkty mniej (151) zgromadziły na swoim koncie panie reprezentujące amazonki z Bartoszyc. Trzecie miejsce przypadło ubiegłorocznym triumfatorkom - amazonkom z Olsztyna (148 punktów). Kolejne „punktowane” miejsca wywalczyły amazonki z Węgorzewa, Działdowa i Powiatu Olsztyńskiego.
Najlepsze zespoły zostały wyróżnione przez panią wiceprezydent Olsztyna Małgorzatę Bogdanowicz-Bartnikowską pucharami, zaś wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy uczestnictwa w spartakiadzie. Dyplomy wręczali: Janusz Chełchowski, dyrektor polikliniki i centrum onkologii w Olsztynie oraz pani prezes Marianna Kunikowska.
Nie wyniki, punkty, czy miejsca w klasyfikacji w spartakiadach amazonek są najważniejsze. Jak podkreśla Marianna Kunikowska, spartakiady i towarzyszący im rozgłos są potrzebne po to, by zachęcić panie po amputacji piersi do wyjścia z domów i aktywnego włączenia się w życie lokalnych społeczności.
- Często jest tak, że panie po amputacji piersi zamykają się w czterech ścianach swoich mieszkań i domów, uważając, że świat się dla nich skończył - wyjaśnia pani prezes Kunikowska. -
Taka postawa działa przeciwko tym kobietom. My, m. in. poprzez relacje w mediach z naszych spartakiad, chcemy zachęcić je do „ujawnienia się” i do czerpania radości z życia. Uczestniczki naszych spartakiad dają najlepszy dowód, że kobiety po mastektomii mogą cieszyć się, śmiać, a nawet startować w zawodach sportowo-rekreacyjnych.Tegoroczna spartakiada wyróżnia się nie tylko rekordową liczbą uczestniczek, ale również tym, że trwa aż trzy dni. Uczestniczki spartakiady są w Olsztynie już od soboty. Wtedy zorganizowano dla nich wykład rehabilitantki z Centrum Onkologii w Warszawie, koordynatora Federacji Amazonek, były też zajęcia z psychologiem. Dzisiejszy dzień przeznaczony jest na zabawę. Te panie, które zdecydują się pozostać w Olsztynie do jutra, będą mogły wziąć udział w kolejnych zajęciach z psychologiem.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :